Niezwykły mechanizm rozkładanego stołu przedwojennego

Gdyby ktoś mnie zapytał, co lubię w mojej pracy, odpowiedziałbym, że nieprzewidywalność. Dlaczego? Patrząc na mebel, nie do końca wiem co mnie spotka po jego oczyszczeniu i rozebraniu. Zapytacie dlaczego – bo nie zawsze u klienta mam szansę dokładnie go obejrzeć (często mebel jest zastawiony innymi rzeczami lub w ciasnym pomieszczeniu), zeskrobać wierzchnią warstwę by sprawdzić jego stan, przekonać się o sposobie działania mechanizmów. Ale gdy mebel trafia do pracowni, mogę bez przeszkód odkrywać jego tajemnice.

Tak też było w przypadku tego stołu, który finalnie trafił do pracowni. Zdjęcie starych warstw farb, którymi pokryty został mebel, ukazało piękną dębową powierzchnię. Pojawiło się pytanie, czy farba nie przykrywa dużych ubytków?

 

Continue reading „Niezwykły mechanizm rozkładanego stołu przedwojennego”

Co kryją stare meble?

Wielokrotnie pytano mnie, czy dokonując renowacji starych mebli, natknąłem się na schowki z ukrytymi „skarbami”. Oczywiście wiele mebli posiada schowki. Najczęściej są to podwójne dna lub podwójne góry mebli. Również „skarbów” możemy szukać za tylną osłoną starych, kryształowych luster. Każdy ze schowków otwieram z drżeniem serca, jednak jak na razie nie natknąłem się na ukryte klejnoty. Czasami nie muszę szukać ukrytych schowków. Niezwykłe rzeczy zostają w starych meblach, pozostawione przez poprzednich właścicieli lub wciśnięte między deski. Tak natknąłem się na monetę 1908r. w starej bieliźniarce. Wysunęła się z przestrzeni pomiędzy tylną ścianką, a podłogą.

 

Continue reading „Co kryją stare meble?”

Rodzinne spotkanie przy okrągłym stole

Kolejnym kompletem mebli, który trafił do pracowni jest dębowy stół z kompletem 6 krzeseł. Mebelek był ozdobą mieszkania w kamienicy w Ostrowie Wielkopolskim. Wraz z innymi mebelkami pozostał w mieszkaniu po swojej wiekowej właścicielce. Meble zostały wykonane na zamówienie przez lokalnego stolarza. Każdy z mebli otrzymał pieczątkę, na której widnieje zapis: „Kazimierz Zwierzycki, warsztat siodlarski, Ostrów Wlkp. ul. Wrocławska 9”. Continue reading „Rodzinne spotkanie przy okrągłym stole”

Dębowa toaletka z kryształowym lustrem z 1910 roku

Dawniej standardem w sypialni było szerokie łóżko, stoliki nocne (nakastliki), szafa 3 drzwiowa, lustro wiszące i oczywiście toaletka. Lustra były wszechobecne. Oprócz lustra wiszącego, występowało lustro w drzwiach środkowych szafy i oczywiście w toaletce. Tak urządzone sypialnie były prawdziwym królestwem Pani domu.

Wyprawa pod Ostrów Wielkopolski skończyła się zakupem pięknego zestawu mebli sypialnianych. W skład tego zestawu wchodzi szafa 3 drzwiowa, łóżko 2 osobowe, 2 nakastliki,lustro wiszące, toaletka z siedziskiem.

Continue reading „Dębowa toaletka z kryształowym lustrem z 1910 roku”

Dębowy bufet antyk z poznańskiej Wildy

Poznańskie kamienice pełne są niezwykłych mebli, które gromadzone były od wielu pokoleń. Przeglądając oferty sprzedaży z Poznania i okolic trafiłem na wspaniały dębowy bufet. Nie mogłem się zdecydować, ale w ostatniej chwili zdecydowałem się na zakup. W innym wypadku mebelek trafiłby do garażu, gdzie spędziłby być może resztę swojego żywota. Tak niestety bywa, gdy wyprowadzamy się do mniejszych mieszkań. Stare meble mają swój urok, jednak ich gabaryty nie zawsze pozwalają, aby stanowiły ozdobę naszych domów i mieszkań. Continue reading „Dębowy bufet antyk z poznańskiej Wildy”

W krzywym zwierciadle historii

Wróciłem pamięcią do jednego z pierwszych mebli… Było to piękne secesyjne lustro z mosiądzowanymi kolumnami po bokach. Dziś wraca temat starych luster. Jakiś czas temu stałem się właścicielem pięknego, kryształowego lustra.

Continue reading „W krzywym zwierciadle historii”

Skarb z dawnej kancelarii

Znajomy natrafił na bardzo ciekawy mebel. Poprosił, abym go obejrzał i zastanowił się czy można go doprowadzić do dawnej świetności. Szybko podjąłem temat i następnego dnia wybrałem się do pobliskiego Puszczykowa, zobaczyć ten ciekawy okaz.

Continue reading „Skarb z dawnej kancelarii”

Dębowe cudo w szacie z bieli

 Nadszedł czas na wypróbowanie nowej techniki renowacji mebli. Było to dla mnie spore wyzwanie, bo wydawało mi się to nienaturalnym kolorem dla drewna. Jednak podjąłem wyzwanie, a na efekt musiałem chwilę popracować. Continue reading „Dębowe cudo w szacie z bieli”

XIX wieczna szyfoniera, czyli garderoba w dawnym stylu

Dokończyłem niezwykły mebel – szyfonierę. Jest to rodzaj wysokiej komody. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa chiffonier oznaczającego gałganiarza, szmaciarza. Jej nazwa ukształtowała się ze skojarzenia tych wyrobów pasmanteryjnych ze szmatkami. Mebel ten służył do przechowywania bielizny, biżuterii, wstążek, chusteczek i innych kobiecych drobiazgów. (Źródło https://pl.wikipedia.org)

     Szyfoniery to wąskie i wysokie meble wyposażone w wiele szuflad, w przeciwieństwie do komody klasycznej, która miała ich trzy i była szersza niż wyższa. Najczęściej posiadają 5 lub 6 szuflad. Pierwsze pojawiły się we Francji w połowie XVIII wieku.

     Z ciekawostek znalazłem informacje, że odmianę szyfoniery stanowi komoda nazywana w języku francuskim semanier. Ma ona siedem szuflad, po jednej na każdy dzień tygodnia. W języku polskim bywa nazywana tygodniówką, co z pewnością ułatwi niektórym zarządzanie garderobą.

Continue reading „XIX wieczna szyfoniera, czyli garderoba w dawnym stylu”